Ką smagaus nuveikti su vaikais vasarį arba NEMOKAMAS vasario mėnesio kalendorius su 14 progų, kurias galite paminėti kartu

Vasaris - trumpiausias metų mėnuo, tačiau šį mėnesį renginiams ir šventėms nėra galo! Pati augindama trimetę dukrą dažnai dairausi, ką gi nuveikus mums visiems kitokio, neįprasto ir suartinančio. Taigi, taip besidairydama idėjų surinkau 14 ypatingų, šeimai, klasėms ir darželiams skirtų švenčių ir renginių, kuriuos su vaikais galėsite paminėti vasario mėnesį. Šiame straipsnyje rasite kiekvienos dienos trumpą aprašymą ir pasiūlymą, ką jos metu nuveikti, o EQhub.lt prenumeratoriai gali visiškai NEMOKAMAI atsiųsti štai tokį kalendoriaus PDF failą atsispausdinimui bei pasikabinimui ant šaldytuvo.

ŠEIMĄ AR KLASĘ SUARTINANČIOS TEMOS

EQhub.lt

11/21/20227 min read

Taigi, kaip jau minėjau, šiame straipsnyje rasite kiekvienos dienos trumpą aprašymą ir pasiūlymą, ką jos metu nuveikti, o EQhub.lt prenumeratoriai gali visiškai NEMOKAMAI atsiųsti štai tokį kalendoriaus PDF failą atsispausdinimui bei pasikabinimui ant šaldytuvo. Jeigu dar neprenumeruojate nemokamo saviugdos turinio, kviečiu tai padaryti formoje apačioje.


Vasario 1-oji: Laisvės nuo vergijos diena

Vasaris - juodosios istorijos mėnuo, dar žinomas kaip afroamerikiečių istorijos mėnuo, prasideda vasario 1 d. ir tęsiasi visą vasario mėnesį, kai švenčiami afroamerikiečių pasiekimai, giriamas ir pripažįstamas jų vaidmuo Amerikos istorijoje. Tad, pirmoji mėnesio diena puikiai tinka paminėti laisvės nuo vergijos dieną kartu su vaikais. Nors, atrodytų, lietuviams ši tema nėra tokia artima, vis tik kviečiu mokyti vaikus svarbių gyvenimo pamokų apie tai, kaip galime pakeisti savo ateitį, prisimindami savo praeitį. Vaikams galime skaityti afroamerikiečių autorių, tokių kaip Maya Angelou, Toni Morrison kūrinius, kartu su vaikais puošti klases ar kambarius žymių afroamerikiečių nuotraukomis ir citatomis, pagerbiant garsias ir žymias afroamerikiečių istorijas, o su mažuliais paspalvinti įgalinančias citatas (spalvinimo lapų pavyzdžiai atsispausdinimui). Tai puiki proga mokytis priimti visus žmones, nepriklausomai nuo jų kitoniškumo mūsų ar kitų akimis.

Vasario 2-oji: Ežiukų diena

Švęsti Ežio dieną - romėnų tradicija, kurią vėliau pakeitė švilpikai. Šie yra kilę iš Šiaurės Amerikos, todėl Europoje buvo pasitelkiami įvairūs kiti gyvūnai, padedantys nuspėti žiemos pabaigą ir pavasario atėjimą, įskaitant ežį. Buvo manoma, kad pastebėti ežiuką vasario pradžioje - gero oro ir šiltesnių dienų ženklas, o ežiukų nepasirodymas reiškė, kad žiema tęsis dar kelias savaites. Nors iš viso pasaulyje yra 14 ežių rūšių, daugiausia gyvena Europoje, Afrikoje ir Azijoje, ežiukai dėl naudojamų pesticidų sparčiai nyksta. Todėl, geriausias būdas švęsti Ežio dieną – padėti apsaugoti šiuos dygliuotus, bet žavingus padarėlius. Šios naktinės būtybės dažniausiai aptinkamos žaliose erdvėse, pavyzdžiui, soduose, miškuose ir parkuose, todėl su vaikais galite paskatinti juos apsigyventi netoliese esančiame miškelyje ar sode sukraudami rąstų ir lapų lizdelį arba su vyresniais vaikais pastatydami nedidelį ežiuko namą (internete rasite daugybę puikių instrukcijų).

Vasario 3-ioji: „Merginų ir moterų sporte diena“

Kai buvau vaikas, niekas manęs neskatino būti fiziškai aktyviai ar tuo labiau - atrasti savo mėgstamą fizinę veiklą. Tai buvo traktuojama berniukų reikalais, išskyrus dailųjį čiuožimą ar šokius. Tačiau, suaugus supratau, kad sportas turėtų būti kiekvieno kasdienybė tam, kad fiziškai ir psichiškai būtume sveikesni ir gyventume pilnavertiškesnį gyvenimą. Ir visiškai nesvarbu, kokia tai sporto šaka. Rytus pradėdama mankšta, lankydama baseiną, kilnodama giras ir štangas laužau stereotipus ir rodau pavyzdį savo augančiai dukrai. Mes taip pat mėgstame žiūrėti moterų sunkiosios atletikos varžybas ir palaikyti ten dalyvaujančią artimą šeimos draugę. Tad, šios dienos proga kviečiu įkvėpti savo dukras, anūkes, dukterėčias, puseseres, drauges ir auklėtines būti tuo, kuo jos nori būti! Nueikite kartu su vaikais pažiūrėti moterų ar mišrias sporto varžybas (ledo ritulio, krepšinio, regbio, futbolo, sunkiosios atletikos ar CrossFit - ką tuo metu bus įmanoma rasti) ir palaikykite žaidėjas ir žaidėjus iš tribūnų. Na, o besidominčius sporto psichologija ta proga kviečiu pasekti nuostabią sporto psichologę, lietuvę Rūtą Sudakovienę, kuri savo paskyroje edukuoja tiek sportininkus mėgėjus, tiek profesionalus!

Vasario 6-oji: „Žaidimų lauke diena“

Mano dukrai patinka žaisti lauke (jeigu nešviečia skaisčiai saulė, nelyja, nesninga ir nepučia stipriai vėjas - toks jau itin jautraus vaiko su jautria sensorika aplinkos pajautimas. Kaip kažkada gerai palygino viena vaikų psichologė-psichoterapeutė Asta Jakonienė - vaikai jaučiasi pasaulyje panašiai, lyg žiūrėtų kino teatre veiksmo filmą, tik itin jautrūs jį žiūri dar ir su 3D akiniais ir sėdi ant vibruojančios kėdės). Taigi, dažnai susiduriu su iššūkiu ištempti dukrą į lauką, todėl vasario 6-ąją oficialiai skelbiu „praleisk kuo daugiau laiko lauke“ diena. 

Kas mums su vyru padeda, tai įvairūs žaidimai lauke: piešimas kreidelėm ant šaligatvių, susigalvoti vaidmenų žaidimai (pvz. aš nešuosi jos išrinktą man žaislą ir apsimetu, kad esu jis, o dukra - savo ir apsimeta juo), ėjimas suptis, plovimas mašinos ne automatinėje plovykloje (čia jau vyro ir dukros mėgstama veikla :D), slidinėjimas ant (iškart atsiprašysiu) „pašikniukų“, sniego angelai ar statybos. Bet visai neseniai užmačiau labai šaunią idėją - šiukšlių medžioklę! Paprastai eidama su dukra pakeliu po kojomis besimėtančią šiukšlę, duodame jai patį keisčiausią vardą ir skraidiname į šiukšlių konteinerį-namus. O šis žaidimas skamba dar įdomiau ir galima įtraukti įvairaus amžiaus vaikus. Visi pasiima po maišiuką, pirštines (žiemą šiaip ar taip daugelis jas dėvi, tik kad parėjus teks išsiplauti), vedlys įsijungia laikmatį ir apeidami kiemą, aplinkines teritorijas surenka išmėtytas šiukšles. Jų, deja, apstu ne tik aptirpus sniegui, bet ir ant jo.. Baigusis laikui pagal maišiuko pilnumą ar svorį išrenkamas nugalėtojas - „švaros karalius-karalienė“, o pralaimėtojai atrūšiuoja šiukšles ir išmeta jas į konteinerius. :)

Ką smagaus nuveikti su vaikais vasarį
Ką smagaus nuveikti su vaikais vasarį

Prenumeruok turinį NEMOKAMAI ir gauk papildomą -15% NUOLAIDĄ RINKIAMS!

Vasario 7-oji: „Nusiųsk atviruką draugui diena“

Nuo tada, kai atsirado išmanieji, vis rečiau ir rečiau tenka ką nors rašyti ranka (gal nebent pašte ar banke pildant formas). Jeigu paklaustume mokyklinio amžiaus vaiko, kada šis siuntė kam nors atvirutę ar paprastą laišką, jis turbūt žiūrėtų į mus sumišęs ir galvotų, jog kalbame turbūt apie Kalėdų senio laišką (jeigu iš viso suprastų, apie ką mes čia). Tai prisimindami dar pernai su šeima susikūrėme tradiciją - kad ir kur nukeliautume, išsiųsti atviruką artimiesiems iš lankomo miesto. Mano mama pirmą kartą jį gavusi paskambino labai apsidžiaugusi. Sakė nebepamenanti, kada paskutinį kartą gavo laišką su atvirute (na, nebent iš kokios VMI ar banko :D). Tokiam laiške nėra pikselių, tik mūsų nuoširdžios mintys, surašytos ant popieriaus. Todėl, vasario 7-osios proga kviečiu su vaikais nupiešti, parašyti ir išsiųsti atviruką mylimam draugui!

Vasario 9-oji: „Picos gaminimo ir valgymo diena“

Parodykit man bent vieną vaiką, kuriam nepatiktų picos! Jas smagu ne tik valgyti, bet ir gaminti. Ypač su vaikais. Išsirinkite sau patinkantį picos receptą (įkvėpimui) arba net kelis ir imkitės darbo - nuvykite kartu į parduotuvę produktų, gaminkite, eksperimentuokite ir skanaukite žaisdami smagius, praturtinančius ir šeimą suartinančius stalo žaidimus. Jeigu dar nebandėte - labai rekomenduoju galimybėms esant įsigyti pozityvų terapinį stalo kortų žaidimą šeimai, klasėms ar draugų kompanijoms - „Pasitikiu savimi“. Jis ne tik suartina, padeda geriau pažinti save, savo vaikus ar draugus, bet ir kelia pasitikėjimą savimi!

EQhub.lt - šeimos ir klasės SEU priemonėsEQhub.lt - šeimos ir klasės SEU priemonės
Vasario 11-oji: „Išradėjų diena“

Išradėjų dieną pagerbiami praeities išradėjai, dabarties kūrėjai ir skatinami ateities architektai. Ta proga galite su vaikais skaityti apie išradėjus ir išradimus, kurie pakeitė mūsų požiūrį į šiandieninį pasaulį, papasakoti apie patentavimo procesą ir kaip apsaugoti savo idėjas, žiūrėti dokumentinius filmus apie mėgstamus išradimus bei patys tapti išradėjais! ;) Internetuose galima rasti tikrai daug įvairiausių „pasidaryk pats idėjų“ (angl. DIY) vaikams. Mūsų mėgstamiausias - 100 zuikių.

Vasario 13-oji: „Draugyčių diena“

Pripažinkite, moterims gyvenime reikia kitų moterų, kurios jas padrąsintų ir būtų šalia. Tad, šios dienos proga norėčiau skirti dėmesio moteriškos draugystės svarbai! Juk taip dažnai mergaitės, merginos ar moterys viena su kita konkuruoja... Pabrėžkite moteriškos draugystės grožį, galbūt žinote jūsų bendruomenėje vieną ar kelias moteris, merginas, kurios kuria savo verslą ar tiesiog įkvepia kitas moteris atsiskleisti ir gyventi bendrystėje? Nueikite su jomis pabendrauti, pasikvieskite savo drauges į namus, surenkite pižamų vakarėlį ir jo metu pasidalinkite merginomis ar moterimis iš viso pasaulio, kurios jus įkvepia! Galite kartu paskaityti Michelle Robinson Obama knygą „Mano istorija".

Vasario 14-oji: „Valentino diena“

Bene daugiausiai „pasidaryk pats“ idėjų galima rasti šiai dienai paminėti su vaikais. Juk visai nebūtinai tai turi būti tik jūsų su partneriu(-e) reikalas. Tačiau, kiekviena šeima renkasi švęsti skirtingai. Darželiuose ir mokyklose jau gana įprasta vienas kitam klijuoti širdeles. Neretai klasėse ar mokyklų holuose kaba meilės laiškų dėžės, į kurias keliauja slapti laiškeliai. Pamenu, per visą savo 12 metų mokykloje istoriją esu gavusi tokį laiškelį tik kartą iš savo mielos draugės (kad nebūčiau ir vėl nieko negavusi), todėl tokių dėžučių nesu didelė fanė. Norėčiau įkvėpti meile dalintis su visais, todėl mieliau renkuosi vienas kitam pagaminti rankų darbo atviruką ir jį įteikti.

Vasario 16-oji: „Lietuvos valstybės atkūrimo diena“

Šią dieną švęsti, mano manymu, yra būtina! Pasigaminti Lietuvos vėliavėles su vaikais, papasakoti šalies istoriją, pasimokyti Lietuvos himną, aplankyti vieną iš Lietuvos istorijos muziejų, nuvykti į minėjimą. Nesvarbu, kokią veiklą sugalvosite - ugdymas patriotiškumo vaikuose, ypač šiais neramiais laikais, yra mūsų pareiga.

Vasario 17-oji: „Paslaugumo diena“

Tai pats puikiausias būdas įkvėpti vaikus geraširdiškumo! Ši diena skatina žmones daryti gerus darbus atsitiktinai sutiktiems žmonėms. Ji taip pat primena, kad tai, kas malonu kitiems, gali turėti didelės įtakos ne tik jiems, bet ir mums patiems – būdami malonūs kitiems tampame laimingesni, kartu mokomės būti malonesni ir sau. Ir nebūtinai gražus gestas turi būti didelis. Kartais mažiausias poelgis gali turėti didžiausią įtaką. Taigi, paslaugumo dieną kviečiu su vaikais daryti gerus darbus kitiems, kad ir pasisveikinant ir apdovanojant šypsenomis sutiktus nepažįstamus.

Vasario 20-oji: „Meilės savo augintiniui diena“

Tai šventė, kai žmonės parodo ypatingą meilę ir dėkingumą savo geriausiems draugams - augintiniams! Ryšys tarp žmonių ir jų augintinių yra labai stiprus, o meilės savo augintiniui diena yra skirta švęsti šiuos santykius. Leiskite visiems augintiniams jaustis ypatingiems, nesvarbu, ar tai šunys, katės, žuvys, ropliai, paukščiai ar graužikai. O jeigu augintinio neturite, aplankykite su vaikais prieglaudą ir suteikite nors tą dieną daugiau meilės paliktiesiems. Taip mokysite atjautos ir meilės gyvūnams.

Vasario 23-oji: „Keksiukų gaminimo ir valgymo diena“

Keksiukai - puikus maistas, kadangi jų galima pasigaminti kuo įvairiausių: saldžių, sūrių, vegetariškų, veganiškų, kaloringų ir nekaloringų. Mano dukra tik ir laukia, kada rytinę košę pakeis kokie nors blynai ar keksiukai, tad ši diena puikiausiai tam tinka. Nustebinkite vaikus nauju receptu pusryčiams, pietums ir vakarienei arba visi kartu pasigaminkite kiekvienas po savo skaniausią keksiuką - abejoju, ar bus besiskundžiančių!

Vasario 25-oji: „Blynų gaminimo ir valgymo diena“

Na, ir kaip gi be blynų! Visi vaikai juos mėgsta. Nors tiesą pasakius, Užgavėnės turbūt yra antroji blynų diena, bet kodėl gi jos ne švęsti du kartus? Lietiniai blynai, amerikietiški blynai, blynai su varške, žemaitiški blynai, bulviniai blynai, blynai blynai blynai! Mano mama labai nemėgo miltinių patiekalų, tad taip jau gavosi, kad mums labai retai tokius gamindavo. Bet savo šeimą aš mėgstu palepinti jų įvairovę, o dukra - mėgsta ne tik juos valgyti, bet ir gaminti.

Jeigu ši informacija jums buvo naudinga, kviečiu pasidalinti atsiliepimu. Tai man pagelbėtų renkantis temą ateityje.